Podsumowanie XIX Selekcji

Selekcje zawsze się czymś od siebie różnią. Ta wydawała się na początku niesamowicie skomplikowana. Poligon zapełniony wojskiem po Anakondzie, najmniejszy i najmniej doświadczony skład instruktorski od wielu lat. Przy tym wszystkim nowy zespół realizatorów telewizyjnych, a tym wszystkim trzeba jakoś zarządzać.
Tegoroczna Selekcję objął patronatem Inspektor Wojsk Specjalnych, a tradycyjnie wsparł nas Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej.
Preselekcję pozytywnie ukończyło 70 osób w tym 7 kobiet.
Zaczęliśmy w Prostyni i spokojnie krok po kroku rozkręcaliśmy imprezę. Pogoda sprzyjała , woda była ciepła, noce rozpieszczały… tempo powoli się podkręcało.
Była to jedna z bardziej spokojnych Selekcji ze stosunkowo małą ilością zajęć nocnych. Towarzyszył nam wiersz Asnyka o ciekawym przesłaniu. Było sporo materiału do opanowania pamięciowego i wielu na tych testach poległo.
Jak zawsze najtrudniejsze były testy wodne, a najczęściej wykluczenia powodowały sumy kolejnych ,,zawalonych’’ konkurencji.
To była Selekcja kobiet, które doskonale sobie radziły od początku. Niewiele brakowałoby, a Selekcję ukończyłyby 3 kobiety.
Proces zabezpieczało 3 lekarzy i nie byli specjalnie zapracowani, gdyż pogoda była idealna.
Nowością na Selekcji było wykorzystanie urządzeń monitorujących firmy Hertz, gdzie na ekranie mapy elektronicznej można było obserwować działanie spiętych kajdankami uczestników , którzy próbowali obejść punkty ogniowe i obserwatorów. W tych działaniach doskonale wspierał pozorację Rosomak z załogą z 12 Brygady Zmechanizowanej przydzielony na tegoroczną Selekcję.
Zajęcia wodne realizowano na torze podwodnym, a w zasadzie na tym co z niego pozostało na jeziorze Trzebuń Mały. Zajęcia na pontonach były elementem zgrywania zespołów i polegały na intensywnych zajęciach polegających na współpracy w wodzie, gdzie troska o kolegów jest ideą nadrzędną współdziałania.
Ta Selekcja nie była wymagająca pod kątem długotrwałych marszów, czy częstych budzeń nocnych. Było sporo zadań do zapamiętania, sporo ćwiczeń fizycznych, wspólne budowanie tratwy do noclegu na wodzie , gdzie elementem utrudniającym było spięcie taśmami…
Niewątpliwą atrakcją były zajęcia ze śmigłowcem Mi 17 , gdzie czuć było straszliwą moc nowych silników, a maszyna z łatwością radziła sobie w czasie desantowani do zbiornika wodnego.
Uczestników i instruktorów tradycyjnie ubrała firma Helikon, a żywił Lewiatan uzupełniany o racje termiczne Arpolu i C-Borg Food.
Imprezę jak co roku wsparło Województwo Zachodniopomorskie, a pomocy udzieliła Komenda Poligonu Drawsko i Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie.
Selekcję ukończyło 8 osób w tym po wielu latach kobieta. Jest to ósma dziewczyna , która doszła do końca tej imprezy.
W przyszłym roku jubileuszowa XX Selekcja, która będzie ostatnią imprezą organizowaną w takiej formie.

XIX edycję Selekcji ukończyło 8 osób, w tym jedna kobieta. :
Oto finaliści :

  • 3 Laura Kapitaniak
  • 13 Adam Prasnowski
  • 49 Ernest Pielaciński
  • 51 Jarosław Szymański
  • 33 Kamil Bieniek
  • 46 Kacper Glinka
  • 45 Przemysław Bogucki
  • 61 Szymon Dycfeld