Selekcja

CZYM JEST SELEKCJA?

Pomysł organizacji Selekcji narodził się w redakcji Żołnierza Polskiego w roku 1998.

Selekcja miała na celu stworzenie szansy tym wszystkim młodym ludziom, którzy marzą o służbie w jednostkach specjalnych.
Od początku twórcą scenariusza i prowadzącym był Arkadiusz Kups.

Ideą imprezy wzorowanej na metodach rekrutacyjnych do jednostek specjalnych było stworzenie właściwych mechanizmów werbunkowych do elitarnych jednostek Wojska Polskiego.

Od początku miejscem realizacji Gry Terenowej Selekcja jest Poligon Drawski, gdzie na specjalistycznych torach i ośrodkach przez wiele lat szkolili się komandosi z najbardziej elitarnych formacji.

Program imprezy, co roku zmienia się, ale nigdy nie zabrakło w nim długotrwałych marszów, pokonywania przeszkód terenowych, bagien, rzek i jezior przy minimalnej dawce snu i permanentnym stresie.

Nikt nie zna programu i przebiegu imprezy z wyjątkiem prowadzącego, co dodatkowo wzmaga niepewność i podnosi skalę trudności dla uczestników.

Selekcja jest nieustanną walką między stresem, bólem zakwaszonych mięśni, zmęczeniem a niezwykle silną chęcią dotrwania do końca tej gry.

Znawcy uważają Selekcję za najtrudniejszą imprezą terenową w naszym kraju.

Instruktorami prowadzącymi są żołnierze wywodzący się z elitarnej 56 Kompanii Specjalnej, funkcjonariusze Policji i innych służb.

Całość imprezy zabezpiecza ponad 30-osobowy zespół: lekarze, ratownicy medyczni, psycholog, płetwonurkowie, goprowcy i inni specjaliści.

Co roku na imprezie pojawiają się w roli obserwatorów funkcjonariusze z elitarnych formacji wojskowych i policyjnych.

Selekcja trwająca pięć długich dni i nocy ze względu na swój niepowtarzalny charakter i klimat od początku budziła żywe zainteresowanie dziennikarzy, którzy co roku przygotowują bogaty materiał złożony z atrakcyjnych reportaży emitowanych w takich stacjach jak TVP 2, TV 4, TVN Turbo.

Pomimo medialnej otoczki udało się zachować jej niekomercyjny charakter i nadal  funkcjonuje dzięki uprzejmości sponsorów.