Twórca i geneza systemu Combat 56

major Arkadiusz Kups

major Arkadiusz Kups

major Arkadiusz Kups

Absolwent  Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i studiów w cywilnych na Akademii Obrony Narodowej. Zaczynał w  w elitarnej jednostce specjalnej – 1 Batalionie Szturmowym w Dziwnowie na wyspie Wolin. Jednostka była przygotowywana do realizacji zadań poza granicami kraju.

Potem trafia do osławionej  56 Kompanii Specjalnej w Szczecinie, jednostce  przeznaczonej do działań specjalnych i dywersyjnych  na obszarze Niemiec i Danii, w której później zostaje szefem szkolenia.

Wprowadza autorskie metody szkoleniowe opierające się na zasadzie „dowódca zawsze idzie pierwszy’’.

Na początku lat 90-tych dla potrzeb jednostek specjalnych major Kups tworzy utylitarny system walki kontaktowej, który w założeniu przeznaczony był do szybkiej eliminacji przeciwnika. Korzystając z własnego doświadczenia (koreański Kyoksul, Judo, wzorce szkoleniowe SWAT, SAS, Specnaz) i innych systemów walki kontaktowej opracowuje System Combat.
Pierwotnie techniki systemu były przeznaczone głównie do eliminacji przeciwnika i skierowane do wąskiego grona formacji specjalnych.

Po rozwiązaniu 56 Kompanii Specjalnej i innych podobnych struktur w kraju trafia do 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, w której zajmuje się szkoleniem jednego z pułków. Rozwija jednocześnie swój system walki, który ewoluuje w stronę technik interwencyjnych, strzelectwa bojowego, technik bezpieczeństwa i innych dziedzin.
W celu upamiętnienia rozwiązanej jednostki system przyjmuje nazwę Combat 56.

W 1998 r. Arkadiusz Kups otrzymuje z rąk Ministra Obrony Narodowej prestiżową nagrodę „za niepokorność i odwagę” – Buzdygan.

Rok później decyduje się na odejście ze służby. Po przejściu do rezerwy został członkiem zarządu Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych Grom. Pełnił również obowiązki dyrektora w jednej z agencji ochrony oraz zajmował się ochroną jednego z wpływowych biznesmenów.

Ma na swoim koncie dziesiątki publikacji specjalistycznych. W magazynach: Komandos, Żołnierz Polski, Przegląd Wojsk Lądowych, Polska Zbrojna, a także z dziedziny bezpieczeństwa w takich czasopismach jak CKM, Auto VIP i inne.

Z jego szkoleń korzystały czołowe formacje specjalne w naszym kraju.

Jest autorem filmu szkoleniowego o technikach walki kontaktowej Combat 56 oraz konsultantem telewizyjnych seriali specjalistycznych: „Siła Ognia”, „Elitarne Formacje Świata”.

Prowadzi audycje w TVP i Polskim Radiu poświęcone bezpieczeństwu i zagrożeniom terrorystycznym, a na Uniwersytecie Śląskim prowadził wykłady dla studentów.

W swoim dorobku zawodowym ma realizację wielu ekstremalnych imprez znanych z ekranów telewizyjnych, takich jak: SelekcjaZdobywcyKryptonim KotlinaEkstremalna DwójkaTrudny Cel, Co masz do stracenia